Frederiksberg Kunstnerlaug udstiller på Frederiksberg Rådhus

Frederiksberg Kunstnerlaug byder velkommen til medlemsudstilling på Frederiksberg Rådhus. En udstilling, der viser den mangfoldige kunst fra lokalområdet og sætter alle genrer i stævne. Kraftfulde og farvestærke personligheder viser malerisk energi og kunstnerisk kraft. Du kan bl.a. opleve værker af Simon Spang-Hansen, Grethe Tranberg, Vera Barros og Pernille Frimand.

Frederiksberg Kunstnerlaug er en gruppe kunstnere på Frederiksberg, som har ambitioner for kunsten i lokalområdet. Med udstillingen præsenteres foreningens aktive kunstnere her på Frederiksberg, ved samme lejlighed fejres foreningens 5 års fødselsdag.

Fernisering tirsdag den 12. juni kl. 14-17

11.– 22. Juni 
Frederiksberg Rådhus, Rådhushallen
Mandag og torsdag kl. 9-17, tirsdag og onsdag kl. 9-16, fredag kl. 9-13 (obs.fredag den 22. juni til kl.12)
Fri entré

Se mere på http://frederiksberg-kunstnerlaug.dk/